Hoe verdedig je een cliënt die geen berouw toont om zijn daad? Emoties in de rechtszaal: een filmvergelijking.

door: Sebastian Blom

Regisseur François Ozon heeft met zijn meest recente film L’étranger de gelijknamige wereldberoemde roman van Albert Camus uit 1942 op geheel eigen wijze verfilmd; iets wat voor velen een onmogelijke opgave leek, wegens de diep filosofische thema’s die het boek aansnijdt.

L’Étranger is een van de belangrijkste Franse romans uit de twintigste eeuw. Het verhaal speelt zich af in Algiers in 1938. Meursault leidt een onopvallend leven. Wanneer zijn moeder overlijdt, toont hij tijdens de begrafenis geen emotie. Direct daarna begint hij een relatie met zijn collega Marie en pakt hij zijn normale routine weer op. Dit rustige bestaan verandert echter wanneer zijn buurman, Raymond Sintès, hem betrekt bij sinistere praktijken. Tijdens een warme dag op het strand vindt er vervolgens een fatale gebeurtenis plaats.

In de rechtszaal lijkt de jury Meursault niet alleen te beoordelen op zijn daden. Zij richt zich vooral op zijn gevoelloze houding. De vraag die in de tweede helft van de film centraal staat: Kan iemand ter dood worden veroordeeld omdat hij niet huilt op de begrafenis van zijn moeder? Camus beschrijft de moord als een uiting van existentiële vervreemding. Ozon brengt dit kille vraagstuk in beeld met contrastrijke zwart-witscènes. Hij besteedt daarbij veel aandacht aan de close-ups van gezichten en locaties, waardoor hij een broeierige sfeer creëert tegen de achtergrond van de Franse koloniale tijd.

Bron: IMDB

Een film die in schril contrast staat met L’Étranger in de rol van emotie in de rechtszaal is Erin Brockovich (2000). Erin Brockovich (gespeeld door Julia Roberts) gebruikt haar emoties als een strategisch instrument om onrecht te bestrijden. In haar eigen (waargebeurde) zaak drijft haar frustratie over haar sociale positie haar voort, terwijl ze bij haar cliënten haar betrokkenheid inzet om hun lijden zichtbaar te maken voor een grote onderneming die deze zorgen niet serieus neemt. Tijdens de rechtszaak confronteert zij de wederpartij met zijn gebrek aan moraal. Door deze benadering dwingt zij de wederpartij om de gevolgen van zijn besluiten te erkennen, wat uiteindelijk leidt tot haar succes.

Meursault belichaamt daarentegen een totale emotionele afzetting tegen zijn omgeving. Hij weigert te voldoen aan de maatschappelijke verwachting om rouw of berouw te tonen, zowel bij het overlijden van zijn moeder als tijdens zijn eigen proces. In de rechtbank observeert hij de gebeurtenissen zonder actieve deelname of verdediging. De rechters veroordelen hem niet alleen voor zijn daad, maar vooral voor zijn gebrek aan gevoel. Waar Brockovich wint door de inzet van haar passie, verliest Meursault zijn leven door zijn weigering om emoties te veinzen.

In het echte leven spelen emoties zo nu en dan ook een rol, zo weet elke advocaat. Dit artikel van de Rechtspraak beschrijft een incident uit 2019 waarbij een moeder en dochter hun zelfbeheersing verloren tijdens een rechtszaak van een familielid. De zitting ontaardde in gescheld richting de rechter als gevolg van hevig oplopende gemoederen.

Het gebruik van emotie leent zich duidelijk voor sommige zaken meer dan andere. Het is de taak van de advocaat om hier dus zorgvuldig mee om te gaan en te zoeken naar een gulden middenweg tussen het strikt ordentelijk verloop van een rechterlijke procedure en het verzekeren dat de gevoelens van een cliënt niet worden ondergesneeuwd in de juridische strijd.